Какво е добре да знаем за Тревожността?
Как точно с е усеща тревожността?
Заплаха или неизбежна опасност създават усещане за тревожност. Тя е част от живота на всеки човек и има защитна функция. Тя ни подготвя за действие и ни държи в готовност, за да се защитим от опасността. В момата, когато тази готовност започва да ни пречи да се справяме с ежедневните си задачи, тревожността се превръща в проблем.
Какво предизвиква тревожността?
Има различни теории за възникването на тревожността.
Според Фройд тревожността идва някъде в противопоставянето на егото с желанията. Мелани Клайн търси произхода на тревожността в страха от смъртта. Роло Мейн описва тревожността като преживяване на заплаха към ценностите. Куташ изгражда своята теория за тревожността върху допускането, че тя се появява, когато човек преживява по-голям стрес, от този с който неговата личност може да е справи.
Според теорията за зачуването, тревожността е вид поведение.
Как да разпознаем тревожността?
- Учестено сърцебиене.
- Задух или недостиг на въздух.
- Гадене.
- Изпотяване.
- Изтръпване.
- Стягане в гърдите.
- Неприятно усещане за студена пот.
- Изпотяване или изтръпване на ръцете и краката.
- Усещане, че всеки момент ще загубя съзнание или че ще умра.
- Световъртеж или нестъбилност.
- Горещи вълни или втрисане.
- Сухота в устата.
- Често уриниране.
- Страх, че ще умреш.
- Страх, че полудяваш или губиш контрол.
От кого и кога да потърся помощ?
Ако разпознавам изброените прояви в себе си и те ми пречат да изпълнявам ежедневните си задачи е добре да се консултирам с лекар. най-често първата ми среща е с личния ми лекар. По негова преценка може да ме насочи към специалист – психиатър. Психиатърът ще обсъди с мен план за справяне със ситуацията.
Какво мога да очаквам след това?
Психиатърът може да ми изпише медикаменти и да ми препоръча психотерапия. Това често е най-ефективната комбинация. Трябва да помоля психиатъра да ми обесени какви промени да очаквам и кога. Как точно да приемам изписаните медикаменти, какви са очакваните и страничните ефекти от тях. Трябва да се информирам до кога ще ги приемам и как точно ще прекратя приемането на медикаментите.
Трябва ли и колко ще плащам за това лечение?
Ако съм здравно осигурен, може да получа медикаменти с намаление. Мога да посетя психиатър със направление от личен лекар. Психотерапията е на различни цени и не се поема от здравната каса. Информирайте се за цените на психологичните консултации в самото начало. Ще попитам психолога до кога и с каква честота е нужно да го посещавате и колко ще ми струва това.
Дора Добрева