Тревожността е изключително сериозен проблем, защото засяга много жени и все повече мъже. Голям процент от населението страда от панически атаки, фобии. Много малка част от тези страдащи имат достъп до адекватна помощ по различни причини.
Проблемите свързани с повишена тревожност са в резултат на натрупани с времето много малки травми или негативни преживявания и емоции. За това главна заслуга има стресът. За повишаване на страдащите от паника, тревожност или фобии са отговорни много фактори, като ускорения ритъм на живот, промяната в ценностите, несъвместимост между очаквания и реалност. Усещането за неспокойно и несигурно бъдеще от заплахата от тероризъм, войни и различни социални, икономически и политически причини.
Какво е нужно на един човек за да се справи с повишената тревожност, паниката или фобиите?
- Конкретни умения.
- План как стъпка по стъпка да се овладеят тези умения.
Трудно е да се даде точно определение на тревожност. Тревожността не е страх от нещо определено, а страх от нещо неясно, за което няма доказателства, че реално се случва. Тревожността реално влияе и предизвиква психологични, поведенчески и физиологични промени и това е важно за промяната, свързана с преодоляване на тревожността. Тази промяна е свързана с усвояване на релаксиращи техники, както и техники за овладяване на паниките, за идентифициране и овладяване на негативния вътрешен монолог, промени в живота на тревожния човек и когато се налага медикаментозно лечение. Когнитивната терапия дава най-бърз и траен ефект при повечето пациенти с тревожни разстройства. Когнитивно поведенческата терапия дава възможност да се направи връзка между личността и нейното поведение, а това е важен фактор за справянето с тревожността. Лечението на хора с тревожни разстройства е нужно да засегне седем различни нива на живота.
- Физическо. Спортуването е една от най-ефективните техники за намаляване на мускулното напрежение, стреса, а следователно и на тревожността. Дихателните упражнения и техники за различни видове дишане също допринасят за намаляването на напрежението.
- Емоционално. Подтискането на емоциите често е сред причините за поддържане на тревожните състояния. Разпознаването и здравото изравяне на емоциите е важна част от преодоляването на тревожните разстройства.
- Поведенческо. Има много поведения, които поддържат или допринасят за по-честото преживяване на повишена тревожност или на паники. Промяната на поведението сред задължителните фактори за положителна промяна.
- Умствено. Вътрешният монолог, най-често негативен при хората с тревожности е поддържащ фактор. Когнитивните изкривявания или начинът по който човек възприема светът около себе си е контролиран от начина по който сме се научили да мислим. Честото използване „ами ,ако“, „аз трябва“, „аз съм длъжен“ и редица други мисли пречат на промяната и човек е нужно да се научи да се избягва подобни мисли. Да научи стратегии за противодействие на погрешните убеждения, които допринасят за тревожността.
- Между личностно. Социалната изолация или ограничения кръг от хора с които общува тревожния човек често е и причина и следствие за тревожност. Умението да общуваме и да изграждаме здрави отношения с другите е задължителна стъпка при преодоляването на тревожните разтройства.
- Цялостната същност. Най-важната причина за тревожните разстройства е ниската самооценка. Необходимо е човекът страдащ от тревожност да положи усилия за само опознаване и повишаване на самооценката си. Това е труден и екстремен процес, добре е да имате добър водач
- Екзистенциално духовно. Всеки човек е добре да има цел и посока на своя живот. Да е удовлетворен от професионалното си развитие, от посоката на личния си живот. Духовното израстване и развитието на личността са част от задължителните промени за хората, решени да се справят с тревожността.
Всяка личност има различен потенциал за промяна. Всеки сам решава дали сам да се справи с предизвикателството на тревожните разстройства или да потърси професионална помощ. Близките на хората с тревожни разтройства също имат нужда от промяна на поведението и отношението към симптомите на близките си.
Дора Добрева