Никой не може да вземе хранителното разстройство на сила. Това не означава, че трябва да се откажем или да чакаме безучастно. Нужно е да се работи в посока за създаване на мотивация. От голямо значение е да се улови проблема колкото може по-рано. За психотерапия са подходящи хора с боди индекс, който показва нисък риск от внезапна смърт или така наречената калиева смърт. Става дума за клиенти с боди индекс над 17,5. Когато теглото е по-ниско се препоръчва постъпване в болница и след стабилизиране на жизнените показатели да се започне психотерапия. Започва се със създаване на мотивация за промяна, която не е концентрирана върху храненето, а се обръща внимание на цялостния живот на засегнатия човек.
Програмата, по която работим продължава около година, като е разделена в няколко етапа:
- МОТИВАЦИЯ. Първите четири седмици след като сме направили оценка на състоянието създаваме мотивация. След тези осем сесии, ако човекът все още няма желание да променя живота си към посока на по-здравословно отношение към себе си и света около него, е по-добре да прекъснем работа. Това означава, че няма да можем да бъдем полезни. Работата, която ще свършим няма да има добър и дълготраен ефект.
- Същинската терапия. Там където успеем да създадем добра мотивация започва същинската терапия, която продължава три месеца. В този период се прави интензивна психотерапия два пъти в седмицата и една терапевтична сесия с неврофийдбек. Използват се различни терапевтични процедури за коригиране на самооценката, както и работа за високата тревожност. С отношението към храната се работи много внимателно и промените, които се търсят са съобразени с възможностите на всеки отделен човек. След края на този етап се очаква да има видима поведенческа промяна в различни посоки. През цялото време има работа със семейството. Реализират се индивидуални срещи с цялото семейство. Организират се и групи на семействата, в които се обменя добрия опит.
- Подкрепяща терапия, при която неврофийдбек не е задължителна част. Психотерапията се случва веднъж в седмицата. Срещите със семейството продължават. В този етап на програмата много се обръща внимание на автономността. Очаква се инициативи за различни промени да идват от самия клиент. Този етап продължава около два месеца.
- Поддържаща терапия. Тази част от терапевтичната програма е от огромно значение, тя има за цел да задържи вече реализираната промяна. Срещите с психолога са през седмица. Продължителността на този етап се определя от самия човек. Той решава колко време има нужда от такава поддръжка. Ориентировъчно е около три месеца.
- Завършващ етап: В този етапа посещенията в центъра са веднъж в месеца. Тези срещи служат за поддържане на новото поведение. Може да се обсъждат и различни житейски казуси с цел човек да бъде по-уверен, че е на правилни път, че продължава да следва принципите на здравото поведение. Продължава толкова колкото е нужно по преценка на клиента. Този етап бавно преминава към срещи само при нужда.
Дора Добрева